DENES_Добитници_Fitues të çmimit_Award Winners

/For Albanian and English scroll below/

Добитници на наградата ДЕНЕС за млад визуелен уметник до 35 г.

 

2003 Добитник: Славица Јанешлиева

Музеј на современа уметност, Скопје

Финалисти: Славица Јанешлиева, Андреј Митевски, Ирена Паскали, Ана Стојковиќ

Одбор: Соња Абаџиева, Емил Алексиев, Ибрахим Беди, Мелентие Пандиловски, Јован Шумковски

2004 Добитник: Група ОПА (Опсесивна Посесивна Агресија)

Музеј на Македонија, Куршумли Ан, Скопје

Финалисти: Оливер Мусовиќ, Љубомир Милошевски, Христина Иваноска и Јане Чалоски, Група ОПА

Жири комисија: Соња Абаџиева, Наде Пешева, Станко Павлески, Славица Јанешлиева

2005: Добитник: Далибор Тренчевски

Музеј на Македонија, Куршумли Ан, Скопје

Финалисти: Далибор Тренчевски, Гордана Даутовска Поповска, Ведран Бојановски, Тихомир Топузовски

2006 Добитник: Атанас Ботев

 Музеј на Македонија, Куршумли ан, Скопје

Финалисти: Атанас Ботев, Методи Андонов, Марија Ветероска, Александра Петрушевска

Жири комисија: Конча Пирковска, Наде Пешева, Мирослав Стојановиќ Шуки, Далибор Тренчевски, Анита Ивковиќ.

2007 Добитник: Борис Петровски

Музеј на современа уметност Скопје

Финалисти: Борис Петровски, Велимир Жерновски, Верица Ковачевска, Никола Узуновски

2008 Добитник: Ана Ивановска

Музеј на град Скопје

Финалисти: Ана Ивановска, Славчо Спировски, Тихомир Топузовски, Неда Фирфова

Жири комисија: Дејан Буѓевац, Катерина Богоева, Христина Ивановска, Борис Петровски и Јане Чаловски.

2009 Добитник: Ѓорѓе Јовановиќ

Музеј на град Скопје

Финалисти: Ѓорѓе Јовановиќ, Ана Мишева, Зоран Попоски, Кристина Хаџиева

2010 Добитник: Кристина Божурска

Музеј на град Скопје

Финалисти: Кристина Божурска, Љубиша Камењаров, Маја Кировска, Зорица Зафировска

2011 Добитник: Илија Прокопиев

Музеј на град Скопје

Финалисти: Ели Аионска – Христовска, Илија Прокопиев, Благојче Наумовски – Бане, Филип Јовановски

Жири комисија: Исмет Рамиќевиќ, Кристина Божурска и Лазо Плавевски.

2012 Добитник: Велимир Жерновски

Сули Ан, Скопје

Финалисти: Ели Чочова, Никола Радуловиќ, Иван Ивановски, Велимир Жерновски

2013 Добитник: Филип Јовановски

Младински Културен Центар, Скопје

Финалисти: Зорица Зафировска, Дарко Алексовски, Марко Манев, Филип Јовановски

2014 Добитник: Иван Ивановски

Мобилна/монтажна галерија, Скопје

Финалисти: Ефемерки (Драгана Заревска и Јасна Димитровска) Дарко Алексовски, Горан Менков, Иван Ивановски

Жири комисија: Филип Јовановски, Елена Велјановска, Мира Гакина, Филип Јовановски и Луми Тан (САД)

2016 Добитник: Зорица Зафировска

Национална галерија на Македонија, Чифте амам, Скопје

Финалисти: Драгана Заревска, Маја Кировска, Ана Јовановска, Зорица Зафировска

Жири комисија: Иван Ивановски, Ана Франговска, Мирослав Кариќ, Јованка Попова, Александра Бубевска.

2018 Добитник: Верица Ковачевска

Младински културен центар, Скопје

Финалисти: Ивана Сиџимовска, Верица Ковачевска, Анастасија Пандиловска, Наташа Неделкова

Жири комисија: Зорица Зафировска, Маја Чанкуловска – Михајловска, Јован Ивановски/ Славица Јанешлиева, Валентина Коча, Лора Рајкович.

2021 Добитник: Елена Чемерска

Онлајн платформа Зум

Финалисти: Ана Лазаревска, Ана Јовановска, Симона Манчева, Елена Чемерска

Жири комисија: Катја Крупеникова, Пол Ластер, Биљана Тануровска Ќулавковски, Алберт Хета, Верица Ковачевска.


 

Fitues të çmimit DENES (SOT)  për artistë të rinj të artit viziv deri në 35 vjet.

 

2003 Fituese: Sllavica Janeshlieva

Muzeu i Artit Bashkëkohor, Shkup

Finalistë: Sllavica Janeshlieva, Andrej Mitevski, Irena Paskali, Ana Stojkovic

2004 Fitues: OPA Group (Agresioni Obsesiv Posesiv)

Muzeu i Maqedonisë, Kurshumli An, Shkup

Finalistë: Oliver Musoviq, Ljubomir Milloshevski, Hristina Ivanoska, Jane Caloski

2005: Fitues: Dalibor Trençevski

Muzeu i Maqedonisë, Kurshumli An, Shkup

Finalistë: Dalibor Trençevski, Gordana Dautovska Popovska, Vedran Bojanovski, Tihomir Topuzovski

2006 Fitues: Atanas Botev

Muzeu i Maqedonisë, Kurshumli An, Shkup

Finalistë: Atanas Botev, Metodi Andonov, Marija Veteroska, Aleksandra Petrushevska

2007 Fitues: Boris Petrovski

Muzeu i Artit Bashkëkohor Shkup

Finalistë: Boris Petrovski, Velimir Zhernovski, Verica Kovaçevska, Nikolla Uzunovski

2008 Fitues: Ana Ivanovska

Muzeu i Qytetit të Shkupit

Finalistë: Ana Ivanovska, Slavço Spirovski, Tihomir Topuzovski, Neda Firfova

Juria: Dejan Bugjevac, Katerina Bogoeva, Hristina Ivanovska, Boris Petrovski dhe Jane Calovski.

2009 Fituesi: Gjorgje Jovanoviq

Muzeu i Qytetit të Shkupit

Finalistë: Gjorgje Jovanoviq, Ana Misheva, Zoran Poposki, Kristina Haxhieva

2010 Fituese: Kristina Bozhurska

Muzeu i Qytetit të Shkupit

Finalistë: Kristina Bozhurska, Ljubisha Kamenjarov, Maja Kirovska, Zorica Zafirovska

2011 Fitues: Ilija Prokopiev

Muzeu i Qytetit të Shkupit

Finalistë: Eli Aionska – Hristovska, Ilija Prokopiev, Blagojçe Naumovski – Bane, Filip Jovanovski

Juria: Ismet Ramiqeviq, Kristina Bozhurska dhe Llazo Plavevski.

2012 Fitues: Velimir Zhernovski

Suli An, Shkup

Finalistë: Eli Çoçova, Nikolla Radulloviq, Ivan Ivanovski, Velimir Zhernovski

2013 Fitues: Filip Jovanovski

Qendra Kulturore Rinore, Shkup

Finalistë: Zorica Zafirovska, Darko Aleksovski, Marko Manev, Filip Jovanovski

2014 Fitues: Ivan Ivanovski

Galeria mobile/montuese, Shkup

Finalistë: Efemerki (Dragana Zarevska dhe Jasna Dimitrovska) Darko Aleksovski, Goran Menkov, Ivan Ivanovski

Juria: Filip Jovanovski, Elena Veljanovska, Mira Gakina, Filip Jovanovski dhe Lumi Tan (SHBA)

2016 Fituese: Zorica Zafirovska

Galeria Kombëtare e Maqedonisë, Çifte Amam, Shkup

Finalistë: Dragana Zarevska, Maja Kirovska, Ana Jovanovska, Zorica Zafirovska

Juria: Ivan Ivanovski, Ana Frangovska, Miroslav Kariq, Jovanka Popova, Aleksandra Bubevska.

Fituese 2018: Verica Kovaçevska

Qendra Kulturore Rinore, Shkup

Finalistë: Ivana Sixhimovska, Verica Kovaçevska, Anastasia Pandilovska, Natasha Nedelkova

Juria: Zorica Zafirovska, Maja Cankulovska – Mihajlovska, Jovan Ivanovski / Slavica Janeshlieva, Valentina Koça, Lora Rajkoviç.

2021 Fituese: Elena Çemerska

Platforma online Zum

Finalistë: Ana Lazarevska, Ana Jovanovska, Simona Mançeva, Elena Çemerska

Juria: Katja Krupenikova, Pol Laster, Biljana Tanurovska Kulavkovski, Albert Heta, Verica Kovaçevska.


 

THE WINNERS OF DENES AWARD FOR YOUNG VISUAL ARTIST UP TO 35:

 

2003 Winner: Slavica Janeshlieva

Museum of Contemporary Art, Skopje

Finalists: Slavica Janeslieva, Andrej Mitevski, Irena Paskali, Ana Stojkovic

2004 Winner: Group OPA (Obsessive Possessive Aggression)

Museum of Macedonia, Kurshumli an, Skopje

Finalists: Oliver Musovik, Ljubomir Miloshevski, Hristina Ivanoska, Jane Chaloski.

2005 Winner: Dalibor Trenchevski

Museum of Macedonia, Kurshumli an, Skopje

Finalists: Dalibor Trenchevski, Gordana Dautovska Popovska, Vedran Bojanovski, Tihomir Topuzovski

2006 Winner: Atanas Botev

Museum of Macedonia, Kurshumli an, Skopje

Finalists: Atanas Botev, Metodi Andonov, Marija Veteroska, Aleksandra Petrushevska

2007 Winner: Boris Petrovski

Museum of contemporary art Skopje

Finalists: Boris Petrovski, Velimir Zernovski, Verica Kovacevska, Nikola Uzunovski

2008 Winner: Ana Ivanovska

Museum of the city of Skopje

Finalists: Ana Ivanovska, Slavco Spirovski, Tihomir Topuzovski, Neda Firfova

2009 Winner: Gjorgje Jovаnovic

Museum of the city of Skopje

Finalists:  Gjorgje Jovanovic, Ana Misheva, Zoran Poposki, Kristina Hadzieva

2010 Winner: Kristina Bozurska

Museum of the city of Skopje

Finalists: Kristina Bozurska, Ljubisa Kamenjarov, Maja Kirovska, Zorica Zafirovska

2011 Winner: Ilija Prokopiev

Museum of the city of Skopje

Finalists: Eli Aionska – Hristovska, Ilija Prokopiev, Blagojce Naumoski – Bane, Filip Jovanovski

2012 Winner: Velimir Zernovski

Suli- an, Skopje

Finalists: Eli Chocova, Nikola Radulovik, Ivan ivanovski, Velimir Zernovski

2013 Winner: Filip Jovanovski

Youth Cultural Center, Skopje

Finalists: Zorica Zafirovska, Darko Aleksovski, Marko Manev, Filip Jovanovski

2014 Winner: Ivan Ivanovski

Mobile/ montage Gallery, Skopje

Finalists: Ephemera (Dragana Zarevska and Jasna Dimitrovska) Darko Aleksovski, Goran Menkov, Ivan Ivanovski

2016 Winner: Zorica Zafirovska

The National Gallery of Macedonia – Cifte amam, Skopje

Finalists: Dragana Zarevska, Maja Kirovska, Ana Jovanovska, Zorica Zafirovska

2018 Winner: Verica Kovacevska

Youth Cultural Center – Skopje

Finalists: Ivana Sidzimovska, Verica Kovacevska, Anastasija Pandilovska, Natasha Nedelkova

2021 Winner: Elena Chemerska

Online platform ZOOM, vimeo

Finalists: Ana Jovanovska, Ana Lazarevska, Simona Mancheva, Elena Chemerska

Jury: Katia Krupennikova, Pol Laster, Biljana Tanurovska – Kjulavkovski, Albert Heta, Verica Kovachevska.